top of page
  • dengedehayat

EMZİRME DÖNEMİNDE BESLENME


Bir kadın için hamilelikten sonraki en özel dönem emzirme dönemidir.

Anne fiziksel olarak ne kadar az yorgun, duygusal ve zihinsel olarak az stresliyse süt o kadar bol olur. Stres, yediğimiz içtiğimizden daha fazla etkiler sütü.


Kerem 6 aylıkken, işe döneceğim hafta, seyahatim vardı, annemi İzmir’den çağırdım, çünkü en kıymetlimi bir bakıcıya emanet edip gidemem demiştim. Hayatta hiçbir şeyi büyük konuşmayacaksın. Annemin geldiği günün gecesi, anne yarım anneannemin vefat haberini aldık. Kerem’i, bakıcıyla bırakıp annemle ilk uçakla cenazeye gittik. Aynı günün akşamı bıçak gibi sütüm kesildi. Üzüntümden. Buzlukta stokladığım sütlerle Kerem 9.5 aylık olana kadar anne sütü alabildi. Ama o gün, bugünkü bilgilerim olsaydı, o sütü geri getirebilirdim. Buna da şükür.


Beren küçük bir bebekti, çok da kilo verdi diye, hastanede bana sormadan mama vermişlerdi, çıkarken de elime tutuşturdular. Çöpe attım. O kadar minikti ki, her emzirmede boğazına kaçar, sütten tıkanırdı. Doktorumuz dilini tutup açmayı öğretti. 3 aylıkken “meme grevi” yaptı. Bazı bebeklerde 3-4 ay arası oluyor, ısrarla emmeyi reddediyorlar; yine hızla kilo vermeye başladı, doktor yine mama desteği dedi.


Kulağımı tıkadım. Çünkü, emzirmenin Meydan Larousse’u “Le Leche League” i keşfetmiştim ve bir gecede sabahlayarak hepsini okudum. Günlerce yazan tüm teknikleri uyguladım. Ten tene temas, renkli boncuklu kolyelerle dans ederek emzirme, memede biberon (sağdığım sütlerden) … emmediği için süt azaldı, 20 cc zar zor çıkar oldu. Annem dahil etrafımdaki herkes bana kızıyordu çocuğu aç bırakıyorum diye… direndim…10. Gün kadar sonra, birden her şey normale döndü, çünkü meme yoksa mamada yoktu  20 cc lik süt 1 ay sonra 150 cc oldu. Ve zafer bizimdi, 16 ay anne sütü aldı. 6. Aydan sonra ek gıda, sadece ek oldu, ana öğünümüz yine anne sütüydü.


Bebeğinize verebileceğiniz en kıymetli hediyelerden biri anne sütüdür. (Özel sağlık durumlarını hariç tutuyorum, o vakit lütfen kimseyi yargılamayın.) Ama böyle grevlerde veya işe dönmelerde lütfen mücadeleden yılmayın.


Ve unutmayın;


Anne sütünü tatlılar, şerbetler, şekerli yağlı karbonhidratlar artırmaz.


Sütünüzün miktarını içtiğiniz su (bu dönemde 3-4 litre), rezene gibi bitki çayları (adaçayı asla değil), kalitesini ise yediğiniz iyi yağlar, yeşillikler ve proteinler artırır.


Meyve sebzelerden renk renk tabaklar yapın (gaz yapanlar varsa çiğ yerine buharda pişmiş deneyin)


Dereotu ve kimyon çok iyi gaz önleyicidir.


Kimyon tohumu, rezene ve anasondan oluşan bitki çayı önermişti bana doktorum, çok faydasını gördüm, doktorunuza sorarak deneyin.


Probiyotik ve azsa D vitamini yine doktorunuza danışarak alabilirsiniz, sizden bebeğe de geçer.


Ve stres olmayın, önce bedeninize sonra bebeğinize güvenin. O süt gelir, o bebek emer.


Bu yazıyı okumasını istediğiniz anne, anne adayları veya emziren anneleri de etiketlemeyi unutmayın.


Sütünüzle kalın.

65 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Σχόλια


bottom of page