• dengedehayat

TOKSİNLERDEN ARINMAK

Sağlıklı yaşamak deyince aklımıza gelen ilk şey, beslenmek oluyor. Ama sağlık sadece fiziksel iyi olma durumu değil. Dünya sağlık örgütü, sağlıklı olmayı, bedensel, sosyal ve ruhsal iyilik olarak tanımlıyor.


İstediğimiz kadar organik beslenelim, sebze yiyelim, spor yapalım ama eğer sosyal ve ruhsal olarak kendimizi iyi hissetmiyorsak, sağlıklı sayılmayız. Sağlıklı sosyal ilişkiler, bugün dünyada uzun ve sağlıklı ömür kriterlerinden en temeli olarak kabul edilmektedir. Ama maalesef teoride olduğu gibi pratikte her sosyal ilişki de sağlıklı olamayabiliyor.


Hepimizin etrafında enerjisini alan, düşüren, kendini kötü hissettiren insanlar olabiliyor zaman zaman. Ben bunlara “Toksik İnsanlar” diyorum. Bir selamı esirgeyen, giydiğinizi süzen, yediğiniz içtiğinizle veya bir endişenizle dalga geçen, moral bozan, yaptığınız iyi şeylerde bile kusur arayan, alay eden, küçümseyen, enerjinizi düşüren…listeyi uzatmak çok mümkün… hayatlarımızda bir dönem, ara ara, belki her zaman olan birileridir. Amaçları size kendinizi değersiz hissettirmek iken, gerçekte kendi değersizliklerini kamufle etmeye çalışırlar.


Bedenlerimiz için detoks yaptığımız gibi, yani bizi toksik olarak zehirleyen besinleri vücudumuzdan attığımız gibi, ruhsal olarak da bizi zehirleyen bu “Toksik İnsanlardan” arındırmalıyız kendimizi…tıpkı eliminasyon diyeti yapar gibi, hayatınızdan elimine edin birer birer. Bakın nasıl rahatlıyorsunuz :) Her zaman her koşulda bu insanları bir hamleyle elemek mümkün olamayabilir, görmek zorunda kaldığınız bir komşu, birlikte çalışmak zorunda olduğunuz bir iş arkadaşı veya aranızdaki bağı yok edemeyeceğiniz bir akraba… O vakit, onları görmeyeceğiz, duymayacağız, yok sayacağız… hayatta her şey ve herkes sizin yüklediğiniz anlam kadar değerli. Vermeyin o değeri…koyun bir balona, yollayın gökyüzüne uçsun gitsin, uzaklaşsın…çünkü sizden daha değerlisi yok bu hayatta…önce siz iyi olun ki, etrafınızdakileri de iyi yapın.


53 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör