top of page

Hayattaki en önemli kavram
"Denge"

_CEF1032.jpg


Ev, iş, okul yaşamında denge, ilişkilerde anne, baba, eş, çocuklar, arkadaşlar arasında denge, yediklerimiz içtiklerimiz arasındaki denge, gün içindeki aktivitelerimiz arasındaki denge… 24 saatin içinde, yaşadığımız her an aslında bir şeylerin dengesini kurmaya çalışıyoruz... Bazen bir taraf ağır basıyor, bazen diğeri… Tahterevalli gibi dengemizi tutturmaya çalışarak geçiyor hayatlarımız.

Yıllar önce, üniversiteden mezun olmaya yakın iş görüşmelerine başladığımda, bir mülakatta sorulan soruydu bu; “hayattaki en önemli şey nedir?”. Hiç tereddüt etmeden “denge” demiştim, sonrasında uzun yıllar iş-ev dengesini kuramayacağımı hissetmiş gibi…muhtemelen benden beklenen cevap bu değildi ama bana iş teklifi olarak geri dönmüştü o görüşme. Sonrasında, bu soruyu ve cevabını düşünmeden, neredeyse gece gündüz, bazen sadece uyumak için eve dönebildiğim tempolarda, camları açılmayan, nefes alınamayan plazalarda, her toplantı mutlu etmemiz gereken yöneticiler, hissedarlar, daha çok satış, daha fazla kar, daha iyi sonuçlar gibi bitmeyen daha’lar içinde uzun yıllar çalıştım; o dengeyi kuramadan.

Bu arada hayatın bir alanında kuramadığınız denge, aslında her alana yansıyor. Örneğin bu kadar uzun saatlerde, yoğun bir tempoda çalışırken sürekli hazır gıda ve abur cuburlar tüketirken beslenme dengenizi, sosyal hayatınız kalmadığı için arkadaş, aile ve eş dengenizi ve de en önemlisi sağlık dengenizi de kaybediyorsunuz.


İşin bir de anne olduktan sonraki boyutu var; çünkü o vakit bu dengeleri kurmak çok daha zorlaşıyor, yani benim için öyle oldu. Bu dünyaya bir çocuk getirme sorumluluğu aldıysam, onun iyi yetişmesi için çabalamam gerektiğini düşündüm her zaman. İlk yıllarda çoğu annenin yaşadığı, korkuları, endişeleri, acaba’ları, keşke’leri yaşadım… İşe gittiğim her gün onun vaktinden çaldığımı düşündüm, sonra sağlıklı ayrılma ve sağlıklı kavuşma dengesini kurmayı öğrendim. Önceleri doktoru ne diyorsa onu yedirip, içirdim, sonraları okuyup araştırdıkça, derinine indikçe kendi doğrularımızı bulmaya başladım.

Hem anne hem de uzun yıllar gıda sektöründe profesyonel kariyer yapmış biri olarak tüm bu araştırma ve tecrübeleri biraz daha bilimsellikle desteklemek ve geliştirmek için de Amerika’da Institute of Integrative Nutrition’da eğitim alarak, “Bütünsel Beslenme ve Sağlık” diploması aldım.


Dengede hayat, uzun yıllardır hayalini kurduğum, bugüne kadar öğrendiklerimi ve tecrübelerimi paylaşmak, başkalarının hayatlarına da ilham olabilmek ve ışık tutmak istediğim, sağlıklı beslenme ve hayatta dengesini kurmaya çalıştığımız tüm alanları içine alan bir platform olarak doğdu.

bottom of page