top of page
_CEF0962.jpg

HAYATINI DENGELEYENLER

15. ve 20. Gruplara katılan Başak T. Hn.ın
YouTube kanalında yayınladığı yorumları

Bireysel Danışan Yorumları

25102018-3.jpg

BİR BAŞARI HİKAYESİ

“Bu haftasonu geçsin başlayacağım.”,

“Bu ay başı mutlaka başlıyorum.”,

“Şu tatil de bitsin başlayayım.”

Tanıdık geliyo mu?
 

Bir türlü başlanamayan, bir diyetisyene gidilse ve diyete başlansa bile, kısa süre sonra tekrar bırakılan ve durumu daha da içler acısı bir hale doğru giden, diyet yapmakla ilgili pek de iyi anıları olmayanlardan mısınız siz de? Ben biraz öyleydim. Peki, düzeltiyorum. Tam olarak onlardan biriydim.
 

Kahvaltıyı vakit kaybı gibi görüp çoğunlukla süt-gevrek veya simitle, tostla filan geçiştiren. Öğleni zor eden. Öğlen yediklerinin ağırlığıyla neredeyse tüm öğleden sonrayı rahatsız geçiren. Akşamı zor eden. Akşam yediklerinden dolayı da bu sefer bi türlü vakitlice uyuyamayan. Uyuyabildiğimde de rahat edemeyen. Sabahı zor eden. Bir türlü dinlenmiş kalkamayan. Sıkıntılı bi çıkmaz döngü içinde debelenip duranlardandım…
 

Aslı Hn.la dengeli hayat tarzı üzerine görüşmeye ve ondan destek almaya başlamadan önce; sürdürülebilir şekilde sağlıklı, dengeli ve sportif bir hayat tarzı içinde 6 ayda 22 Kilo vermeden evvel, dediğim gibi, benim hayatım da tam olarak böyleydi.
 

Aslı Hn.ın ilk görüşmede sadece beslenme alışkanlıklarımı konuşmak değil, hikayem, yaşam tarzım, uyku ve sağlık durumum ile ilgili de bilgiler alması, nelerde zorlandığım, neleri yapamadığım ile ilgili yaşadığım sorunları da konuşmamız bende daha başlangıçta çok güven yarattı.
 

Kısa, orta ve uzun vadede beklenti ve hedeflerimle ilgili olarak bilgi aldı ve bunları da kaydetti daha sonra dönüp, neler olmuş, neler olmamış diye bakabilmek ve karşılaştırabilmek için.
 

Başlamadan önce kan tahlili yaptırmamı istedi mesela. 3 ay sonra tekrarlatır, bunu da karşılaştırır, gidişatı gözlemleriz demişti. Bu da çok önemliydi benim için, çünkü bence konu sadece kilo vermek değil. Aç kalarak da kilo verilebilir. Veya çoğu insan öyle kendini aç bırakarak vermeye çalışıyor gözlemlediğim kadarıyla ama, önemli olan sağlıklı ve dengeli beslenme yapılan, spor içeren bir yaşam tarzını oturtabilmek, hayatın değişmez bir parçası haline getirebilmek. Yani Aslı Hn.ın konuya yaklaşımı içerisinde beni en çok motive eden bu bakış açısıydı.
 

Tahlil sonuçlarım fazla kilodan, bir süredir yaşamakta olduğum Karaciğer yağlanması ve sporsuz yaşam tarzımın getirdiği sağlık sorunlarımla ilgili şikayetlerimi aynen doğrular nitelikteydi. Olması gereken sınırların dışında çok fazla önemli değer vardı...
 

Bana bir reçete yazmadı, ya da şu öğünde bu kadar kaşık şundan, şu kadar gram şundan diye diyetisyenlerin verdiği ve uygulaması zor, ve bir süre sonra tamamen terk edilen formüller vermedi Aslı Hanım. Bunun yerine ilk başta temel bazı bilgiler paylaştıktan sonra, bazı taleplerde bulunarak yönlendirmeleri oldu. En azından başlangıç döneminde tutmamı istediği bir Günlük içine aldığım notları, bir sonraki seansta inceleyerek nerelerde farklı nasıl tercihlerde bulunsam daha sağlıklı seçenekleri seçmiş olabileceğimi konuşarak üzerinden geçtik hep. Hayatıma yürüyüş girdi. Evde yaptığım ve kilo verdikçe kendimi daha iyi hissetmeme yardımcı olan egzersiz hareketlerim girdi. Aslı Hn.ın doğru yönlendirme ve yol göstermesi sayesinde, bıraktığım yapılmaması gerekenler topyekun çıktı hayatımdan mesela. Yapılması gereken doğrular ve her bir öğünde, her bir karar arifesinde doğru ve sağlıklı tercihler girdi.
 

Onun yönlendirmeleri ile benim kendimi iyi hissettiğim, bende işe yarayan kendi doğrularımı, içten gelen disiplinli bir şekilde uygulamaya başladıkça çok ciddi sonuçlar aldığımı birlikte gördük. Çok ciddi sonuçlar almaya başladığımı gördükçe, daha çok motive oldum ve günlük hayat tarzım şu anda hiçbir ekstra gayret göstermeme gerek olmayacak şekilde düzenli, sürdürülebilir ve sağlıklı bir çizgiye oturdu.
 

Sözün özü, Aslı Hn.la çalışmaya başlamadan gözümde büyüttüğüm böyle bir süreçte, ulaştığım ve oturttuğum etkili düzen, kendim için koyduğum ve kızıma da söz verdiğim 3 ayda 15 Kilo ve 6 ayda 20 Kilo verme hedeflerime, çok daha önceden ulaşmamı hatta geçmemi sağlamış oldu. Üstelik, sadece kilo vermekle kalmadım, yenilenen tahlillerimde çıkan sonuçlar da inanılmaz derecede düzeldi. Aslına bakarsanız başlarken gerçekleşebileceğini hayal bile edemediğim böyle bir iyileştirici dönüşüm yaşıyor olmam, şu an bile inanılmaz geliyor.
 

Şimdi herkes diyor ki, “asıl mesele diyeti bıraktığında verdiğin kiloları geri almamak”. Oysa ben diyet yapmıyorum ki. Sağlıklı ve dengeli beslenilen, spor içeren sürdürülebilir bir hayat tarzı içerisindeyken, varsa fazla kiloları vermek bu işin doğal bir sonucu. Dolayısıyla bırakacağım bir diyet olmadığı gibi, bu sağlıklı ve dengeli hayat tarzımı sürdürmekle ilgili de hiçbir sorunum ve tereddütüm yok. Büyük bir enerji ve motivasyonla devam etmekteyim.

Siz de gözünüzde büyütmeyin. Başlamak için özel bir tarih seçmenize veya beklemenize gerek yok. Doğru yönlendirme ve bilinçli bir destek ile bu şekilde bir hayat tarzının ulaşılabilir ve gerçekleştirilebilir olduğunu ben yaşayarak gördüm, herkesin de bunun yapılabilir olduğunu bilmesini istiyorum.

Bu süreçteki inanılmaz katkıları ve yol göstericiliği için Aslı Hn.a bir kez daha burdan teşekkür ediyorum. Bence hayat tarzıyla ilgili benzer sorunlar yaşayan, fazla kilolarından şikayetçi olan herkes, kendine benim geçirdiğim değişim ve iyileşme dönemi gibi böyle bir iyiliği borçlu. Ve bu süreçte Aslı Hn.la çalışmak gibi bir iyiliği... :-)

Ahmet A.

bottom of page