• dengedehayat

KARADUT MUCİZESİ

Özellikle çocuklu annelerin ve ağzında sık sık yara, aft çıkanların bu yazıyı dikkatlice okumasını tavsiye ederim…


İşte size bir süper besin daha…üstelik tam da mevsimi…ömrü çok kısa sürdüğü için bol bol alın tüketin, hatta dondurun, özünü çıkarıp buzluğa atın…


Tüm mor renkli sebze & meyvelerde olduğu gibi, karadutun da şifaları saymakla bitmez…


* Boğaz ağrısına, ağızdaki aft ve yaralara, diş ağrılarına iyi geldiği, bebek ve küçük çocuklarda candida türü mikroorganizmaların sebep olduğu “pamukçukların” tedavisini desteklediği belirtilmektedir.

(Beren bebekken birkaç kez başımıza geldi, doktorumuzun önerisiyle temiz gazlı steril bir bezle pamukçuk olan bölgeyi temizleyip, bir parça gerçek karadut özü (şekersiz) damlatarak tedavisini gerçekleştirdik. Bunu yaptığımızda ek gıdaya geçmiş, karadutu meyve olarak da yiyen 9-10 aylık bir bebekti ve doktor kontrolünde yaptık.)


* İçeriğindeki antosiyanin bazı kanser türlerinde hücre büyümesini engelleyici etkisi vardır.


* Antioksidandır, yani zararlı oksidanların bağ dokulara zarar vermelerine engel olur, böylece enflamasyonu önler.


* Bol miktarda kalsiyum içerdiği için, kemik sağlığı için de etkilidir.


* Potasyum, demir, manganez ve bakır açısından zengin olan karadut, kan hücreleri için de kritik bir öneme sahiptir.


* Karadut suyu tüketildikten yaklaşık birkaç saat sonra kişideki halsizlik sorununu ortadan kaldırma özelliğini bulundurmaktadır.

(Tecrübeyle sabittir, son Bursa seyahatimizde gezip dolaşmaktan enerjimizin bittiği an, Cumalıkızık Köyü’nde taze karadut suyu içtik ve resmen canlandık, ailecek enerji geldi hepimize.)


*


Diyabetin düşmanı doğal potasyumdur. Bu bakımdan potasyum açısından zengin olan karadut da kan şekerinin düşürülmesi, dengede tutulması bakımından hayati önem taşıyor. Günde bir yemek kaşığı kadar karadut yiyerek, insülin salınımını dengede tutmak, kan şekerinin ani dalgalanmasını önlemek mümkündür.

162 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör