top of page
  • dengedehayat

GÜVENLİ MUTFAK

Her mutfak ekipmanı güvenli olarak kabul edilmez.
Güvensiz:


1. Teflon kaplama: Yapışmayı önleyen PFC adlı maddeye maruz kalmanın böbrek, prostat kanserleri, tiroid bozuklukları obezite gibi rahatsızlıklarla ilişkili olabileceği EWG tarafından belirtilmiştir. PFC nin insan bedeninde ne kadar sürede birikebildiğine dair net çalışma olmadığı için mümkün olduğunca uzak durmakta fayda vardır.


2. Alüminyum: Nörotoksindir. Özellikle asitli yiyecekler (domates sos gibi) pişirmede yemeğe geçebilmektedir. Böylece kan-beyin bariyerini geçerek beyinde toksin etki ve buna bağlı Alzheimer gibi rahatsızlıklara sebep olabilmektedir.


3. Kalaysız Bakır: Kalaylanmamış bakır kap ile pişen yemeklerden geçen bakır, kandaki olması gereken değerleri yükseltebilir. Bir miktar bakıra ihtiyacımız olsa da asit ve ısı ortamında ne kadar bakır geçişi olacağını bilemeyeceğimiz için, bakır tercih edilecekse paslanmaz çelik kaplı bakır tercih edilebilir.

Güvenli:


1. Döküm demir: Ağır ve kullanımı zahmetli olsa da bir kere ısındıktan sonra ısıyı eşit dağıtması ve kanserojen madde içermemesi sebebiyle tavsiye edilmektedir. Ocakta ve fırında da kullanılabilir. Uzun ömürlü olması için yağ ile bakım yapılması (seasoning) yani yağlanıp, fırında 200-220 derecede bir süre bekletilip sonra soğumaya bırakılması tavsiye edilir. Demir eksikliği olanların tercih etmesi önerilirken, demir fazlalığı olanlarda özellikle menapoz sonrası dönemde önerilmez.


2. Paslanmaz Çelik: 18/10 Cr/Ni olması önemlidir (altında yazar). Toksin içermez, yapışmaması için biraz fazla yağ ile pişirmek gerekebilir.


3. Porselen ve Cam: Isıya dayanıklı olanlardan bazıları ocakta kullanılabilse de genelde fırın için önerilir.


4. Emaye kaplı döküm: Biraz pahalı olsa da hiçbir yiyecekle reaksiyona girmediği için ve uzun yıllar dayandığı için önerilir.


Seçim yaparken şu kriterlere göre karar verebiliriz:


1. Güvenlik: Pişirme sırasında, malzemesinde yemeğe toksin madde geçirmiyor olması.


2. Fonksiyonellik: Kullanım ve temizliği kolay, ısı tasarrufu sağlayan hem ocakta hem fırında kullanılabilen ürünler olması.


3. Dayanıklılık: Uzun yıllar dayanacak sağlamlıkta olması.


4. Fiyat: Kalite/fonksiyon dengesi.


596 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Σχόλια


bottom of page