top of page
  • Yazarın fotoğrafıdengedehayat

BAĞIŞIKLIK DESTEKLERİ 3 – “SEVGİ” VİTAMİNİ


Bana göre bedensel, ruhsal ve zihinsel olarak en en en bağışıklık destekçisi ve kıymetli vitamin bu vitamin.


Karnımızı doyurmak en kolayı, bedenimizi ve hücrelerimizi beslemek bi tık zoru.


Ama ruhumuzu beslemek ve doyurmak en önemlisi.


Özellikle böyle kaygı seviyemizin yüksek olduğu dönemlerde, tabağımızdaki yiyeceklerden, aldığımız takviyelerden çok daha önemlisi hayatımızdaki besinler. Yani bizi mutlu eden, var oluş sebeplerimiz, sabah yataktan uyanma motivasyonumuz, ailemiz, eşimiz, dostumuz, çocuklarımız, dostlarımız, komşularımız, ilişkilerimiz, işimiz ve maneviyatımız.


Sabahları uyanır uyanmaz aklımıza gelen şükür sebeplerimiz…


Bunlardan biri eksikse, bulmaca eksik kalır…istersek her gün kilolarca brokoli yiyelim, vitaminler içelim hepsi boş. Önce kalbimiz dolu olacak. Duygularımızı besleyip büyüteceğiz. Olumsuz olanları yaşayıp dozunda bırakıp vedalaşacağız, olumlu olanları büyütüp çoğaltacağız. Çünkü tüm duygular insana dair, insana ait. “Yokmuş gibi davranmak, derinlere itmek, bize ilerde başka bir hastalık olarak çıkar demiş”, Freud. Çok inanırım.


Kocaman, içten bir sarılmanın, sevdiklerinin kokusunu içine çekerek öpebilmenin, elini tutmanın yerini hiçbir vitamin alamaz. Hiçbir şey de bir insanın bağışıklığını bundan daha çok güçlendiremez.


Mutluyken acıktığımızı fark etmeyiz, kilomuzu kafamıza takmayız, mutluyken daha sağlıklı oluruz, mikroplara daha güçle direniriz, mutluyken vaktin nasıl geçtiğini anlamayız, mutluyken daha çok yaşarız.


Dünyanın en uzun yaşayan insanları (Blue Zones) incelendiğinde, hayat tarzları ve beslenme alışkanlıkları farklı da olsa hepsinin ortak noktasının sevgi dolu ve kuvvetli ilişikleri olduğu ortaya çıkmış.


Sarılın, öpün, sevdiklerinize telefon açın, sevdiğiniz bir yemeği pişirip, sevdiğiniz müziği çalın. Dokunun. Hayata dokunun. Ruhunuzu besleyin.


Herkese tavsiye ederim, günde alabildiğiniz kadar yüksek doz “Sevgi Vitamini” alın.

Doz aşımı olmayan tek vitamin.


Hadi etiketleyin şimdi sizin sevgi vitaminlerinizi..

95 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


bottom of page