top of page
  • dengedehayat

TOKSİNLERİ ATARAK ZİNDE KALIN


Bedenlerimizdeki toksinler yağlarımızda depolanır!


Çevresel (hava kirliliği, kozmetikler, günlük hayattaki kimyasallar) ve beslenme yoluyla (tarım ilaçları, hayvansal gıdalardaki antibiyotikler, aflatoksinler, plastikler) aldığımız toksinler yağlı dokularda birikir (Adipoz doku).


Kilo verip yağ yakmaya başladığımızda bu toksinler açığa çıkar. Bu nedenle kilo verirken veya beslenme düzenimizi değiştirdiğimizde bu toksinleri bedenimizden uzaklaştırmak için su içmek ve hareket etmek, yani yürüyüş veya hafif egzersiz yapmak önemlidir. Eğer açığa çıkan toksinleri bedenimizden atamazsak, beden strese girerek, dolaşımdaki toksin yükünden bizi korumak için yeniden yağ depolayıp, bu toksinleri de içine toplamaya çalışır. Uzun vadede biriktirmeye devam ettiğimiz bu toksinler ise pek çok kronik hastalığın başlamasını tetikleyebilir.


Bedenimizden toksinleri 3 yolla atabiliriz:


1. Terle

2. İdrarla

3. DışkıylaBunun için, mevcut toksinleri atmamıza yardımcı olacak bir beslenme planı ile birlikte, bedene yeni toksin almayacak yaşam alışkanlıkları kazanmak, su tüketimini artırmak ve dolaşıma karışan toksinleri bir an evvel bedenlerimizden uzaklaştırabilmek için günlük hayatımıza daha çok hareket eklenmesi tavsiye edilir. Hatta ileriki yaşlarda yaşanabilen kas kayıplarını önlemek için, kaslarımızı kuvvetlendirici hafif egzersizler de yapılması da önerilenler arasındadır.


Bu nedenle amacımız hızlı bir şekilde zayıf ve incecik olmak değil, kendimizi ruhen, zihnen ve bedenen en sağlıklı hissettiğimiz halimize zamanla ve kalıcı olarak gelmek olmalı.


O zaman hadi biraz hareket…


PMID: 23775610

PMID: 28915320

PMID: 22505948


507 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


bottom of page