top of page
  • Yazarın fotoğrafıdengedehayat

BAĞIŞIKLIK DESTEKLERİ 4 – D VİTAMİNİ“Güneş vitamini” olarak da adlandırılan D vitamini, sağlıklı kemik gelişimi ve bağışıklık sistemi fonksiyonlarının düzenlemesi için çok önemli bir vitamindir.


D vitamini sentezini belirleyen 2 temel faktör vardır; biri kişinin takviye yoluyla aldığı vitaminin bağırsaklardaki emilimi (geçirgen bağırsak, IBS varsa emilim azalabilir) ve emilime destek olacak K2, Magnezyum, Çinko gibi diğer vitamin ve minerallerin vücutta yeterli seviyede olması. Bir diğeri de güneş ışınlarıyla aldığı vitamini sentezleyebilmesi için, hangi mevsimde olduğu, ne kadar süre ve hangi saatlerde ışınlara maruz kaldığı, yaş ve ten rengi gibi faktörlerdir. Güneşten alınan, gıda ile alınandan 2 kat daha fazladır. (Besinlerde düşüktür ama yine de olanları resimlere ekledim.)


Dünyada çoğu insanın yeterli miktarda D vitamini alamadığı öngörülmektedir. (%50*)


Yağda çözünen bir vitamin olan D vitamini ile ilgili 2007 yılında yapılan bir meta analizde bağışıklık ve kansere karşı koruyuculuğu belirlenmiştir. D vitamini seviyesi yüksek olanlarda kanser riski daha düşük olarak belirtilmiştir. Başka bir çalışma, D vitamini düşük olanların (<15), yüksek olanlara göre (30<) hipertansiyon riskinin 3 kat daha fazla olduğunu ortaya koymuştur. Bu grubun (<15) kalp ve damar hastalıklara yakalanma oranının da %60 fazla olduğu belirlenmiştir. (Çalışmanın linkini ekledim.)


Finlandiya’da yapılan bir çalışmada ise, bebeklikten itibaren D vitamini takviyesi alan çocuklarda Tip 1 Diyabet geçirme oranı, almayanlara göre %90 az olarak tespit edilmiştir. Japonya’da, günde 1200’i.u Vit D takviyesi yapılan çocukların o kış Influenza A’ya yakalanma olasılığı, takviye almayanlara oranla %40 az olarak belirtilmiştir. Bu konuda yapılmış oldukça geniş akademik araştırmalar mevcuttur.


Ancak aynı zamanda fazlası toksiktir. Yağ dokuda birikir.


Doğru doz için mutlaka kan değerlerinizi bilmeli ve doktorunuzu dinlemelisiniz.


Ben kendimde ve çocuklarda D vitamini seviyemizi, doktorumuzun önerisiyle 50-60 arasında tutmaya çalışıyorum. Özellikle Ekim-Mayıs arası dönemde takviye alıyoruz. Yüksek doz takviye alıyorsanız böbreklerdeki yükü azaltmak için K2 vitamini ile birlikte olan formları doktorunuza sorun lütfen.


40 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


bottom of page