top of page
  • Yazarın fotoğrafıdengedehayat

BAĞIŞIKLIK DESTEKLERİ 7 – MAGNEZYUM

Güncelleme tarihi: 13 Tem 2020Bedende 300’den fazla enzim reaksiyonunda görev yapan Magnezyum, kasların ve sinirlerin gevşemesinden, hücrelerin enerji üretmesine; vücut ısısını dengelemekten, adet ağrılarını hafifletmeye ve bağırsakları çalıştırmaya yardımcı olmak gibi pek çok temel fonksiyonu olan çok önemli bir mineraldir.

Sinir sisteminin sakinleşmesini sağladığı için anti stres minerali olarak da adlandırılmaktadır.

Benim de hocalarımdan, Fonksiyonel Tıp uzmanı Dr. Mark Hyman, Magnezyum eksikliğinde ortaya çıkan rahatsızlıkları şöyle sıralıyor:


- Kas krampları - Sürekli yorgunluk - Uyuma zorluğu - Kabızlık - Baş ağrısı, migren - Çarpıntı, kalp ritim bozuklukları - Şiddetli adet sancıları - Sinir, anksiyete veya depresyon - Yüksek tansiyon - Huzursuz bağırsak sendromu, reflü - Osteoporoz - Fibromiyalji - Böbrek taşları - Otizm, Dikkat Bozukluğu (ADD) - Obezite

İnsan vücudunda magnezyumun % 60’ı kemik ve dişlerdedir. Kalan % 40’ı yumuşak dokularda (kas) ve ancak % 1’i kanda bulunmaktadır. Kan tahlilleri, kanda magnezyumun az miktarda bulunmasından dolayı magnezyum eksikliği için yeterli değildir, hücre içinde (eritrosit) magnezyum bakılması önerilir.


Magnezyum eksikliğinin temelde iki sebebi var. İlki beslenmeden yeterince almamamız ve kolay emilen bir mineral olmaması. (B6, D vit ve selenyum seviyeleri de emilim için önemli)

İkincisi ise vücudun hızla magnezyum kaybetmesini sağlayan kafein, gazlı içecekler, alkol ve şeker tüketimi gibi etkenler.


Aşırı stres, aşırı terleme, ağır adet, kronik ishal, bazı bağırsak parazitleri, antibiyotik ve diğer bazı ilaçların kullanımı da magnezyum eksikliğine sebep olabiliyor.

Tabi ki en önemlisi, her vitamin ve minerali doğal yollardan ve beslenmeyle almaya çalışmak, liste için resimleri yana kaydırın lütfen.


Ancak takviye alınacaksa da magnezyum sitrat, glisinat, aspartat gibi daha emilebilir formlar önerilmektedir.


Ayrıca, epsom tuzu (magnezyum sülfat) banyosu yaparak hem toksin atmaya yardımcı olup hem de deri yoluyla emilim sağlayabilirsiniz.


Ben de hayatımda ilk defa bu kış, doktorumun önerisiyle bu 3’lü formatta takviye olarak kullandım, etkisini çok fark ettim.


105 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Commentaires


bottom of page