top of page
  • dengedehayat

BAĞIŞIKLIK DESTEKLERİ – ÇİNKO

Güncelleme tarihi: 11 Tem 2020Çinko hem bağışıklığımız hem de çocukların büyüme ve gelişimleri için çok kıymetli bir mineraldir. Vücutta, sindirimden, DNA sentezine, yaraların hızlı iyileşmesinden tiroid hormon üretimine 300’den fazla enzim aktivasyonunda rol alır. Tat ve koku alma duyumuz için gereklidir. Çinko eksiliğinde tat ve koku duyularımız zayıflayabilir.


İnfluenza, üst ve al solunum yolları enfeksiyonlarında virüslerin çoğalmasına engel olur. Akne tedavisinde etkilidir. Inflamasyonu azaltır.


Mayo Clinic ve National Insritutes of Health tarafından sağlıklı yetişkinlikler için tavsiye edilen günlük doz erkeklerde 11 mg, kadınlarda 8 mg iken, bağışıklığı kuvvetlendirmek istenen dönemlerde ise günlük 15 mg. dır.


Viral enfeksiyonlar gibi özel durumlarda kısa süreli yüksek doz tedavileri de (30-60 mg) önerilmektedir. (Örneğin bu doz IFM tarafından Covid-19 tedavisi için önerilmektedir.) .

Doğru doz kararını mutlaka doktor vermelidir. Çünkü doz aşımında mide bulantısı, iştah kaybı, karın ağrısı, ishal, baş ağrısı gibi yan etkilere de sebep olabilir.

Uzun süreli çinko takviyelerinde bakır eksikliği görülebilir. O yüzden doktor kontrolünde, kan değerleri takip edilmelidir. .


İdeali, vitamin ve mineralleri doğal yollardan beslenmemiz ile bedenlerimize almaktır. Çinko yönünden zengin besinlerin listesini ekranı kaydırarak bulabilir, beslenmenize ekleyebilirsiniz. (Değerler ortalamadır.) .

Bu kritik dönemde benim hem kendimizde hem danışanlarımda bağışıklığımızı yüksek turmak için önerim çinko ve bitkisel kalsiyum kaynağı olması sebebiyle, sabah kahvaltılarına eklenmiş 1 tatlı kaşığı tahindir. (Az pekmez ile tatlandırılabilir.) .87 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

コメント


bottom of page