top of page
  • Yazarın fotoğrafıdengedehayat

BAZI YİYECEKLER NEDEN DAHA LEZZETLİ?Dün instagramda paylaştığım, doğum günlerine gitmeden önce çocuklara meyve, ev yoğurdu gibi bir “ön besleme” yapıyorum fikri çok beğenildi, çok mesaj aldım. O yüzden de bugün yazmak istedim. Önden bir şeyler yediriyorum ki, okul çıkışı açlıklarını biraz kontrol edebileyim, orada yapacakları kaçamakları azaltabileyim diye.


Sanırım bu konuda hepimiz mutabıkızdır, “paketli ve hazır gıdaları hayatımızdan tamamen çıkartmalıyız”. Çocuklu evlerde daha zor, kabul ediyorum ama imkansız değil. En azından evde kontrol sizde; eve almayarak başlayabilirsiniz.

Peki neden bu gıdalar daha lezzetli ve cazip?


Çünkü içlerinde Mono Sodyum Glutamat (MSG) var. MSG’nin bir diğer adı da Çin Tuzu. (E-621 kodu) İçine girdiği her besini, ultra lezzetli yapıyor. Tatlı, tuzlu, acı ve ekşiden sonraki tat da deniliyor kendisine. Yedikçe yediren bir tat. En fazla, cipslerde, hazır soslarda, fast food gıdalarda, bulyonlarda, hazır bisküvi, kraker, keklerde var. En lezzetsiz şeye bile eklense beynin onu çok lezzetli algılamasını sağlıyor.


Ancak MSG, sinir hücreleri için toksiktir, beyne lezzet algısı yaratırken bir yandan da onu deforme eder; Alzheimer, Parkinson, Epilepsi, öğrenme güçlüğü gibi zihinsel rahatsızlıkları tetikler. Doyma hissini ortadan kaldırdığı için (dikkat edin fast food yediğinizde hep daha çok yemek istersiniz), obeziteye; pankreasın çalışmasını bozduğu için de diyabete neden olur. Çocuklarda yan etkileri çok daha fazladır, büyüme hormonu salınımını baskılar. Bir de artık ev yemeklerini beğenmez olurlar. Bana en çok gelen sorulardan biridir bu, evdeki herkes burada paylaştığınız yemekleri yiyor mu diye? Evet çünkü paketli hazır gıda eve hiç girmez. Sadece doğum günü partilerinde, bazen de okulda (ne yazık ki çok acı) verilen paketli gıdalarla kuralımız bozulur ama bu da çok nadiren olduğu için köklü bir alışkanlık değişimi yapmaz evde.


Diyeceğim odur ki, ev yemeği candır, beslenme çantası candır. Dışarıda yiyeceği bir paket kraker veya kektense, evde sağlıklı bir un ile yapılmış kraker, kek çok daha az zararlıdır.

Bunun dışında çorbanızı, et suyunuzu kendiniz pişirin. Fabrikadan çıkan değil, elinizden çıkan gerçek besinler girsin bedenlerinize, hem de enerjileriyle ruhunuzu beslesin.

374 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör
bottom of page