top of page
  • dengedehayat

ELİMİNASYON DİYETİ

Güncelleme tarihi: 7 Şub 2020


ELİMİNASYON DİYETİ NEDİR?


En temel şekliyle, vücutta inflamasyona (yani uzun vadede kronik hastalıklara) yol açan veya hazmı zor tüm besin gruplarının bir süre beslenmeden çıkartılmasıdır.

Özellikle oto-immun rahatsızlıklarda (Lupus, Romatoid Artrit, Fibromiyalji, Haşimoto gibi) uygulandığında rahatlama sağlar.

Ben anne karnı ayarlarına geri dönmek de diyorum. En az 21 gün süreyle uygulanır ve sonra ek gıdaya geçen bebek gibi, 3 gün kuralı ile, beslenmeden çıkartılan besinler teker teker yeniden vücuda tanıtılarak, intolerans yaratan besin tespit edilmeye çalışılır.NE DEĞİLDİR?


Uzun süreli yapılacak ve kilo verme amaçlı bir diyet değildir. Neticesinde kilo verilebilir ama amacı bu değildir.NASIL UYGULANIR?


En az 21 gün süreyle diyetten yasaklı besinler çıkartılır. Bir uzman eşliğinde yapılması tavsiye edilir. Kronik rahatsızlıklarda süre uzatılabilir.

Çocuklarda yapılması önerilmez ama alerjiye sebep olduğu düşünülen bir besin grubu varsa belli bir süre beslenmeden çıkartılarak gözlem yapılabilir. Kerem’in buğday alerjisini bu yöntemle keşfederek çözmüştüm.

Hazımsızlık, şişkinlik, ödem gibi sorunları rahatlatması sebebiyle, sağlıklı insanların bile yılda en az 1 kez yapması tavsiye edilmektedir.

Ben bugün itibariyle giriyorum. Benim için sadece kahvaltı zorlayıcı olacak; lakin peynirsiz ve yumurtasız hayat düşünemiyorum. Ama kendim için de glüten ve olgunlaşmış peynirlerden şüpheleniyorum, dolayısıyla kendimi yeniden fabrika ayarlarıma döndürmem gerekiyor.

Yeniden doğmaya hazır mıyız? :-)


NELER YENMEZ?

Tüm paketli gıdalar (Bisküvi, çikolata, kek, cips, kraker, hazır çorba…)

Glüten içeren her şey (Ekmek, makarna, bulgur, kurabiye…)

Yumurta

Süt ve süt ürünleri (Süt, kaymak, peynir, yoğurt, kefir…)

Soya ve mısır ürünleri (Etiket okuyun lütfen)

Rafine şeker (Früktoz, glikoz…)

Alkol & Meşrubat

Kafein (Çay sınırlı, kahve yok)

İşlenmiş et (Sucuk, salam, sosis…)


NELER YENİR?


Tüm sebzeler ve meyveler (Meyve tüketimi sınırlı – turunçgiller yok / sebzelerde domates, patlıcan, biber sınırlı)

Bakliyatlar (Kuru fasulye, nohut, mercimek…) Fitik asidi alınarak pişirilmesi tercih sebebi

Glütensiz tam tahıllar (Kinoa, badem unu, nohut unu, karabuğday unu…)

Pirinç

Sınırlı olmak kaydıyla kuzu eti, balık, organik tavuk, hindi

Tohumlar


ELİMİNASYON DİYETİ FİNAL NOTLARIM


21 gün Eliminasyon ve sonrası 3 günde 1 tanıtım günleri ile “Eliminasyon” dosyamı kapatıyorum.

Notlarıma geçmeden, tüm yazı dizisini takip etmeyenler için, bunun bir kilo verme diyeti olmadığını bir kez daha hatırlatmak isterim. Sonunda “temiz beslenildiği” için kilo verilebilir ama amaç bu değildir.


Neler oldu bu 21 Günde?


🌸 Eliminasyona başlama sebebim, gözlerimde başlayıp ilerleyen dermatit/egzama ve alerjilerdi. Bir ay doktor kontrolünde kortizonlu tedaviye yanıt alamayınca, doktorumla birlikte bunu denemeye karar verdik.

🌸 Öte yandan danışanlarımın da bu süreçte nerelerde zorlandığını görmeme vesile oldu.

🌸 Benim için en zor bölüm kahvaltılardı, çünkü ben yulaf ezmesi tarzı şeyler yiyebilen biri değilim. Yumurtalı, peynirli halis muhlis Türk Kahvaltısı insanıyım.

🌸 İlk gün en zoruydu ama ilk haftanın sonuna doğru beden hemen adapte oluyor yeni düzene. Yani 3 hafta yumurta, peynir yemedi diye kimseye bir şey olmuyor. ☺

🌸 Ben rutinimde de ara öğün yapan biri olmadığım için hiç ara öğün yapmadım. Zaten hücrelerinizi doğru beslerseniz, uzun süre acıkmıyorsunuz.

🌸 En kolay adapte olduğum bölüm, paketli gıda ile glüten bölümüydü, çünkü bunlar zaten rutinimde de yoklar. (Arada makarna veya atalık tohumdan bir dilim ekmek harici)

🌸 Menülerimden de takip ettiğiniz üzere gün içinde mikro & makro besin dengelerini korumaya dikkat ettim.

🌸 Sebze ağırlıklı beslendim, meyveyi kahvaltıda tercih ettim (ki bu saatte yenen meyve karaciğer detoksuna da destek olur), dışarıda olup da sebze veya unsuz çorba bulamadığımda ızgara et, balık gibi tercihler yaptım.

🌸 İlk haftanın sonunda yüzümde sivilceler çıktı, çünkü vücut toksinleri attı, 3. Haftanın sonunda bebek gibi pürüzsüz bir cildim oldu. 😊

🌸 Geri tanıtımda, peynirden şüphelenirken yumurtadan gol yedim 🙈😊, sindiremedim, şişkinlik yaptı, ağzıma ağzıma geldi.

🌸 Bu demek değil ki, ömür boyu yumurta yemeyeceğim. Sadece bir süre bağışıklık sistemime yumurtaya verdiği tepkiyi unutturacağım. (Bağışıklık yazımı okuyun lütfen).

🌸 Glüteni özel olarak tanıtmadım, çiğ karabuğday ekmeği benim için yeterli. Ama son gün Çeşme’den dönmeden 1 sene beklediğim, Çeşme Kumrusunu yiyerek, glüteni de sisteme soktum. Tabi ki yine şişkinlik, hazımsızlık, gurul gurul gelen sesler olarak geri döndü. 🤦🏼‍♀

🌸 21 günün sonunda ben derdimi çözdüm, kortizonla geçiremediğimiz egzama/alerji eliminasyonla hayatımdan gitti.

🌸 Kendi kan değerlerimi bildiğim için ek vitamin & destek kullanmadım ama kullanmak gerekebilir. Bu yüzden besin değerlerini koruyarak menü hazırlama için konunun uzmanı ile çalışılmasında fayda var.

🌸 Eliminasyon sonunda yaptırdığım tahlilde, vücutta inflamasyon olup olmadığını gösteren en önemli değerlerden biri olan CRP neredeyse sıfıra yakında; yani vücut temizlenmiş, sadece doğru beslenmeyle kendi kendini onarmıştı.

🌸 Amacı kilo vermek olmasa da vücutta ödem yapan hiçbir gıdayı tüketmeyince, birkaç kilo veriliyor ama en önemlisi vücut şekle giriyor, insan kendini daha enerjik ve dinamik hissediyor.

🌸 Ve son olarak, başlamak için uygun zaman diye bir şey yok. Her zaman bir bahane olacak. Ben bu süreçte, yaklaşık 15 doğum günü kutlaması ve 4-5 davete gittim. Gözümün önünde müthiş sofralar vardı. Kararlı olursanız sizi hiçbir şey durduramaz. O kekleri, börekleri yemediniz diye de bir şey olmaz. 😊

Örnek menüleri İnstagram hesabımdaki Eliminasyon dosyası'ndan takip edebilirsiniz.
20.453 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


bottom of page