top of page
  • dengedehayat

GÖKKUŞAĞI ÇORBASI


Beni yakından tanıyanlar ve uzun zamandır takip edenler, beslenmede çok renkliliğe ne kadar dikkat ettiğimi bilirler. Gün içerisinde farklı renk gruplarından besinleri mutlaka almaya çalışırım. Çocuklarla da akşam oyunumuz olur, okulda hangi renkleri yediniz diye sorarım. Çünkü her rengin farklı bir faydası var bedenlerimize ve hatta ruhlarımıza…


Mesela hiç düşündünüz mü, kışın sembolü portakalın renginin sebebini? Çünkü kışın güneşi az görürüz, portakal, güneşin rengidir; yediğimizde güneş gibi enerji verir hücrelerimize, canlandırır. İçeriğindeki C vitamininden çok daha fazlasıdır. Duygularımızı da besler.

Yiyeceklere hücrelerimizi besleyenler, bizleri canlandıranlar, enerji verenler (veya tersi) olarak bakarsak, onlarla olan ilişkilerimiz de değişir.


İşte tam da bu yüzden, mevsim geçişlerinde zayıflamaya başlayan bağışıklık sistemimizi her renkten sebzelerle desteklemeyi çok önemsiyorum. Bunlardan biri de bu “Gökkuşağı Çorbası”.

İçerisindeki pancar yüksek oranda antosiyonin içerir; hastalıklardan korunmanın dışında yaşlanmayı önler, iyi ve zinde görünmeye, kanser ve kalp hastalıkları gibi pek çok hastalıktan korunmaya yardımcı olur. Kereviz, anti-inflamatuar özelliğiyle vücuttaki ödemin atılmasına yardımcı olur, detoks destekçisidir. Kırmızı biber, yüksek C vitaminiyle güçlü bir antioksidandır. Zencefil, Antiseptik etkisi sayesinde, özellikle mide ve bağırsak enfeksiyonlarına karşı etkilidir; bağışıklık sistemini güçlenmesine yardımcı olur.


Tarife gelince;

  • 1 orta boy soğan ve 4-5 diş sarımsağı minicik doğrayıp az su ile orta ateşte döndürün.

  • 1 kapya biber, 1 havuç, 1 pancar (saplarıyla birlikte), 1 kereviz, 1 patates ve serçe parmak kalınlığında taze zencefili minik doğrayıp, ilave edin ve onları da birlikte pişirin.

  • En son minik doğranmış 1 yeşil kabağı ekleyip, sebzeler yumuşayınca üzerine 1 bardak kemik suyu ve 3 bardak sıcak su ekleyin. (Kemik suyu yoksa sadece sıcak su)

  • En son ince kıyılmış maydonoz, taze karabiber, deniz tuzu, toz zerdeçal ekleyip karıştırın.

  • Altını kapatınca zeytinyağı gezdirin.

Bir kase şifanız hazır :-)

134 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


bottom of page