top of page
  • dengedehayat

SEBZE MEYVE ALIRKEN ETİKET OKUMA


Dün hikayelerde paylaştığım “İyi Tarım” videoları çok ilgi görünce, bu konuda biraz daha detay paylaşmak istedim.


Temelde 3 tip tarım modeli vardır; konvansiyonel (geleneksel) tarım, iyi tarım ve organik tarım.


Konvansiyonel Tarıma, Geleneksel Tarım da dendiği için, atalarımızın yaptığı eski usul tarım gibi yanlış bir algı yaratabilmektedir. Bu tarım modelinde, toprak işleme yöntemi düzensizdir, yüksek verim için zararlılarla mücadelede kimyasal yöntemler yoğun kullanılır, kontrol ve denetim mekanizmaları azdır. Kullanılan kimyasal gübreler ve ilaçlarla toprağın yapısı bozulur.


Organik Tarımda sağlığa ve doğaya zararlı kimyasallar kullanılmaz, bunun yerine organik mevzuatlarla uygunluğuna onay verilmiş gübreleme ve biyolojik mücadele yöntemleri uygulanır. Üretimin her aşaması, kontrollü ve izlenebilirdir. Akredite kontrol ve sertifikasyon kuruluşlarınca kontrol edilerek uygunluğu sertifikalandırılır.


İyi Tarım Uygulamaları (İTU), insan sağlığına zararlı kimyasal, mikrobiyolojik, fiziksel kalıntılar içermeyen, çevreyi kirletmeden veya doğal dengeye zarar vermeden üretilen, üretimi sırasında insanların veya diğer canlıların refahının olumsuz olarak etkilenmediği, izlenebilir, kontrollü ve sertifikalandırılan üretim şeklidir. Bu anlamda, konvansiyonel tarım ile organik tarım arasında yer alan modeldir.


Çevre Çalışma Grubu’nun (EWG) her yıl yayınladığı raporlarda Kirli 12 listesindeki ürünlerin organik tarım ile yetiştirilenlerden tercih edilmesi tavsiye edilmektedir. Bu listeleri daha önce paylaşmıştım. Organik bulamadığınız ürünlerde ise, İyi Tarım ile yetiştirilenleri tercih etmenizi öneririm.


Artık ülkemizde de perakende satış noktalarında sebze ve meyvelerde künye/etiket zorunluluğu olduğu için, bunları okuyarak satın alma kararınızı verebilirsiniz. (Aşağıya fotoları koydum.) Alışverişinizi semt pazarlarından yapıyorsanız, bu künyeleri bulmanız zor, ancak bildiğiniz güvendiğiniz üreticileri tercih edebilirsiniz.


70 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


bottom of page