top of page
  • dengedehayat

SİNDİRİM SİSTEMİMİZİ RAHATLATAN BİTKİ ÇAYLARI


Sindirim sistemimizde yaşadığımız şişkinlik, hazımsızlık, bulantı ve gaz gibi problemler günlük hayat kalitemizi etkiler.


Bu problemlerin pek çok sebebi olabilir:


Yediğimiz bir besine karşı intoleransımız (glüten, süt ürünleri, şeker, maya…)

Kullandığımız bazı ilaçlar (oto immun ilaçlar gibi)

Geçirgen bağırsak

Sindirim enzimlerimizin yetersizliği

Hamilelik, menopoz gibi hormon değişikliği dönemleri

Depresyon, kaygı bozuklukları gibi sıkıntılar


Sindirim sistemimizi rahatlatabilmek için bitkisel çaylardan destek alabiliriz.


Püf noktası; zencefil, zerdeçal, tarçın, karanfil gibi kök baharatları 10-15 dakika kaynatmalı; ıhlamur, adaçayı gibi yapraklı bitkileri, önceden kaynamış suya atarak demlemeli.


Sindirim sistemimizi rahatlatan çaylara gelince;


1. TAZE ZENCEFİL ÇAYI


Özellikle mide bulantısı ve hazımsızlık için önerilir. Anti-inflamatuardır. Bağırsak hareketlerinin düzenlenmesine ve gazın parçalanmasına yardımcı olur. Bağışıklık sistemimiz için önemlidir.


2. TAZE NANE ÇAYI


Karın ağrısı, mide bulantısı, şişkinlik, gaz ve ishal gibi semptomları rahatlatmaya yardımcı olur. Güçlü antiseptik özelliği ile ağızda meydana gelen yaraları iyileştirir. Regl dönemindeki ağrılara da iyi gelir. Halk arasında, demleme esnasında içine eklenen limon ile nane limon çayı olarak da bilinir.


3. PAPATYA ÇAYI


Sindirimi rahatlatmasının yanı sıra uyku öncesi için de rahatlatıcı bir çaydır. Regli kramplarını azalttığı ve anti-inflamatuar özelliği sayesinde ishale karşı koruma sağladığı gözlenmiştir.


4. REZENE ÇAYI


Gastrointestinal sistemdeki kasları gevşeterek, şişkinlik hissinin azalmasına yardımcı olur. Gaz sorunlarında önerilir. Akşam yemeğinden sonra içildiğinde sindirimi kolaylaştırır ve tokluk hissi verir. Kabızlığa iyi geldiği de bilinir.

Emzirme dönemimde en çok tükettiğim çaydı.


5. KİMYON TOHUMU ÇAYI


Şişkinlik giderici, gaz söktürücü, sindirimi kolaylaştırıcı ve kabızlık giderici etki gösterir. Midede “Helicobacter pylori” bakterisinin gelişimini önlemeye yardımcı olur.


Rezene ile birlikte tohumları kısa süreli kaynatılarak tüketildiğinde sindirim sistemini rahatlatır.


Gebelerin, çocukların ve kronik ilaç kullananların bitki çaylarını tüketmeden önce mutlaka doktorlarına danışmasını öneririm.

756 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Kommentare


bottom of page